Ölets dag 30/7

LÖV tackar alla besökare, funktionärer samt utställare som gjorde ölets dag i Lövstabruk till en fantastisk dag i det hembryggda ölets tecken.
Vi riktar också ett stort tack till Humlegårdens ekolager, Leufstabruks Wärdshus samt Svenska hembryggareföreningen SHBF för det fina prisbordet. Nedan följer resultatlistan med startfältet längst ner.

KLASS 1

...

Öl Poäng
101 399
103 398
102 325
104 221
105 221

KLASS 2

Öl Poäng
217 155
219 122
208 117
204 116
214 116
218 115
224 113
212 107
222 105
202 98
223 98
201 94
210 90
205 87
221 70
213 63
206 61
203 59
207 57
211 54
215 54
220 44
209 42
216 31
225 31

Ölets dag 2016 Klass 1 vit underjästa öl
Öl/bryggare Typ
101 Jagr 68 Tjeckisk pils
Sven Östlund
102 India Pale Lager Modern ljus lager
Robert Siirilä, Carin Eriksson
103 Pivo Slovensk pils
Magnus Woldtz, Tobias Flygman
104 Sänka skepp Imperial Porter (Baltic)
Tor Björnsson, Simon Röjsel
105 Mörk dryck Modern mörk lager
Patrik Hagström, Jesper Meyner

Ölets dag 2016 Klass 2 gul övererjästa öl
201 Mörker Dry Stout
Pär Eriksson, Peter Jerkrot
202 Wallonia Farmhouse Saison
Sven Östlund
203 Alt-En tysk ale Altbier
Robert Siirilä, Carin Eriksson
204 Pause Saison Saison
Fredrik Grimstig, Rickard Lyckheim
205 Stable Imperial Porter 7,0 Imperial Porter
Leif Östlund
206 Don't mention the War Tysk IPA
Tony Hugosson
207 Svensk Skogsstjärna IPA (modifierad)
Thomas Nyberg
208 Jävligt Pale Ale Nya Zeelädsk pale ale
Tobias Flygman, Magnus Woldtz
209 StåUt Imperial Stout
Ulrika Jansson, Christer Gunnarsson
210 Det Vete Katten Hopfenweizen
Ulrika Jansson, Christer Gunnarsson
211 Gsons 10a Mörk stark belgisk ale
Christer Gunnarsson
212 Semestersaison Saison
Daniel Åkerblom, Cecilia Jennehag
213 Smarrig Bira-unfiltered Kölch
Daniel Åkerblom, Cecilia Jennehag
214 Citra Bergamott Pale Ale APA
J Lundin, H Kalisky, L Björklin
215 Empty Halves Coconut Stout
J Lundin, H Kalisky, L Björklin
216 Sweet potato Cream Ale Cream Ale
J Lundin, H Kalisky, L Björklin
217 Dit geen been Mörk stark belgisk ale
Niclas Nordström, Jörgen Franzén
218 Mango tango IPA mango
Niclas Nordström, Jörgen Franzén
219 Tripel W-wild west wallonian Belgisk IPA
Jörgen Wissman, Geir Löe.
220 Berry nice hallon & körsbär Porter special
Tor Björnsson, Simon Röjsel
221 Engelska Parkens ESB ESB (english special bitter)
Leifi Luomala
222 Tinad Snöman Imperial Stout
Patrik Hagström, Jesper Meyner
223 Hamnale APA
Anders Beckman
224 Walk Tall IPA
Jonas Björk, Stefan Gustavsson
225 KursAle EPA
Joakim Smedlund, Ulf Aurosell

No Comments Yet.

Leave a comment